PALUSZKOWE MALUCHY

PALUSZKOWE MALUCHY

Z ogromną przyjemnością pragniemy Was poinformować, iż nasz placówka bierze udział w III Ogólnopolskim edukacyjnym projekcie rozwijającym dla dzieci żłobkowych i przedszkolnych PALUSZKOWE MALUCHY

Co to za projekt? Poczytajcie ?

Paluszkowe Maluchy to projekt edukacyjny wspierający rozwój dzieci w wieku do lat 3.

Projekt opiera się na zabawach paluszkowych, masażykach oraz aktywności manualno- plastycznej dzieci. Celem projektu jest rozwijanie aktywności dziecka w zakresie rozwoju mowy oraz motoryki poprzez wykorzystywanie najprostszych form zabawy. Zabawy Paluszkowe posiadają bardzo dużą wartość dla rozwoju każdego dziecka, dostarczając między innymi doznań dotykowych, które  wpływają na poznanie przez dziecko własnego ciała i własnej odrębności.

Zabawy paluszkowe w treściwy sposób pomagają dziecku nawiązać także pozytywne relacje z drugą osobą. Zaletą tych zabaw jest ich naturalność i prostota, ponieważ nie wymagają wykorzystywania żadnych specjalnych pomocy, zabawek, ani specjalnych pomieszczeń – wystarczy jedynie wyobraźnia oraz znajomość prostych wierszyków. Zabawy te należą do grupy metod opartych na kontakcie z ciałem oraz na użyciu dotyku.

Zabawy Paluszkowe dostarczają dziecku delikatnych bodźców dotykowych, których siłę i intensywność (w zależności od tolerancji dziecka na dotyk) możemy stopniowo zmniejszać lub zwiększać.

Cele główne zastosowania Zabaw Paluszkowych w rozwoju mowy i motoryki małej dziecka:
• Zabawy Paluszkowe kształtują sprawność manualną i ruchową oraz przygotowują dziecko do samodzielnego wykonywania codziennych czynności, takich jak: rozbieranie/ubieranie się, manipulowanie różnymi przedmiotami, rysowanie, a w dalszej przyszłości – pisanie.

  • Jest to forma zabawy, która uczy dziecko, czym jest dialog. Pokazuje, na czym polega jego naprzemienność, co wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych.
  • Zabawy Paluszkowe wzbogacają słownictwo malucha, co korzystnie wpływa na rozwój jego mowy. Dziecku łatwiej jest zapamiętać nowe słowa poprzez ich częste powtarzanie w zabawie.
  • Jest to jedna z wielu metod budowania pozytywnej, ciepłej i bliskiej relacji między dorosłym, a dzieckiem, tak samo jak wspólne czytanie czy śpiewanie kołysanek do snu.
  • Uczą dziecko koncentrowania się na danej czynności.
  • Pomagają maluchowi zrelaksować się, ale także zaktywizować.

Skip to content